June 21, 2024

Co to jest kompresor stomatologiczny?
Kompresor stomatologiczny to inaczej stomatologiczna sprężarka powietrza. Jej zadaniem jest wytworzenie powietrza o określonym, odpowiednio dużym ciśnieniu. Ciśnienie wytwarzane przez kompresom mieści się zazwyczaj w granicach pomiędzy pięć a osiem bar.

GU-P300

Do czego używa się kompresora stomatologicznego?
Podstawowym zadaniem kompresora jest napędzanie unitu stomatologicznego. Czym zatem jest stomatologiczny unit. Powiedzieć, że unit to po prostu stomatologiczny fotel byłoby zbyt dużym uproszczeniem. Unit stomatologiczny to fotel zintegrowany z praktycznie wszystkimi podstawowymi urządzeniami stosowanymi w gabinecie.

Oprócz samego fotela, którego głównym zadaniem jest umożliwienie lekarzowi jak najwygodniejszego dostępu do zębów pacjenta, w skład unitu wchodzi jeszcze:

stomatologiczna wiertarka,
lampa,
urządzenia ssące.
Różne urządzenia będące częścią unitu zasilane są energią elektryczną, bądź właśnie sprężonym powietrzem.

Najważniejszym narzędziem stomatologicznym zasilanym przez sprężone powietrze jest wiertarka. Choć dziś wydaje się to oczywiste historia tego urządzenia nie jest wcale łatwa. Pierwsze zabiegi dentystyczne z wykorzystaniem wiertła sięgają czasów starożytnych, aczkolwiek współczesna stomatologia zaczęła się na dobre rozwijać w wieku dziewiętnastym. Z upływem czasu pojawiały się coraz nowocześniejsze urządzenia, a ich konstruktorzy i stomatolodzy zauważyli, że skuteczność jest wprost proporcjonalna do szybkości obrotów.

https://writeablog.net/se3nzc0fvn